A munkaerőpiac sokféle munkavállalói csoportot foglal magában, de két központi kategória, amely gyakran felmerül, az a kékgallérosok és a fehérgallérosok. Ezek a fogalmak nemcsak a munkaruházat színére utalnak, hanem sokkal mélyebb társadalmi és gazdasági jelentéssel is bírnak.
A kékgalléros munkavállalók általában fizikai munkát végeznek. Ez lehet gyári munka, szerelés, javítás vagy más olyan tevékenység, amely fizikai erőfeszítést igényel. A kékgallérosok gyakran az alapvető készségekre és tapasztalatokra támaszkodnak, és munkájuk során gyakran találkoznak a fizikai erőfeszítésekkel és a nehézségekkel.
A fehérgalléros munkavállalók viszont általában szellemi munkát végeznek. Ez lehet irodai munka, vezetői pozíció, üzleti elemzés vagy más olyan tevékenység, amely magasabb szintű oktatást, szakértelmet és elemzői képességeket igényel. A fehérgallérosok gyakran az intellektuális képességeikre és a problémamegoldó készségeikre támaszkodnak, és munkájuk során gyakran találkoznak az összetett problémákkal és a döntéshozatallal.
Ezek a különbségek azonban nem jelentenek szigorú elválasztást a két csoport között. Sok munkahelyen találkozhatunk olyan munkavállalókkal, akik a két kategória közötti határmezsgyén helyezkednek el, és mind a fizikai, mind a szellemi munkavégzés terén egyaránt jártasak.